Bohaterem tej współczesnej powieści kaszubskiej jest Marcin, kilkunastoletni dorastający chłopiec. Poznajemy go w chwili gdy zostaje sierotą. Mieszka wraz z starą babcią w niewielkiej wsi, odciętej od świata; z jednej strony oblanej przez wody Wielkiego Jeziora, z drugiej, przez nieprzebyte Czarne Błota, w którego torfowiskach zginął kiedyś ojciec chłopca. Nazwa wsi równie ponura jak jej otoczenie – Piekło. Akcja rozgrywa się w latach 1968 – 1970.
Recenzje:
Marian Fryda, Błyskawica, Zbliżenia nr 31 (495), 1989;
Roman Drzeżdżon. Łiskawica, Kurier Wejherowski nr 5 (404), 2001;


Biografia pierwszego poety kaszubskiego Hieronima Derdowskiego (1852-1902). Opowiesć o kolejach życiowych autora poematu O Panu Czorlińscim co do Pucka po sece jachoł połaczona z analiza jego dzieł literackich i prac publicystycznych. Publikacja zawiera sporo ilustracji i zdjeć, a całosć zamyka wykaz dorobku twórczego poety oraz obszerne zestawienie artykułów i materiałów zródłowych zwiazanych z Derdowskim.
Recenzje:
Maria Kowalewska, O życiu i twórczosci H. J. Derdowskiego, Gwiazda Morza nr 5, 2002;
COP [Cezary Obracht-Prondzyński], Legenda Derdowskiego, Kurier Bytowski nr 12, 2002;
Jerzy Treder, Poeta z Wiela, Pomerania nr 3, 2002;


Powiesć osadzona w realiach kaszubskich. Zaskakujace, zabawne przygody tytułowego bohatera Mariana Lelka, współczesnego sowizdrzała, rozgrywaja się w drugiej połowie lat dziewiećdziesiatych. Komiczne i sensacyjne watki powiesci przesaczone sa groteska, karykatura i parodia.
"... nie tylko Kaszubów powinna zauroczyć najnowsza powiesć Stanisława Jankego "Lelek" (oficyna Czec). Lekka , łatwa i przyjemna w czytaniu , słodka jak nalewka, lecz z ostrym posmakiem goryczki u dna. Takie niby nic, a jednak cos, powiesć-scichapek."
Tadeusz Skutnik , Dziennik Bałtycki, 1 marca 2001

Recenzje:
Przemysław Gulda, Nie dla Reicha prowincja, Gazeta Morska nr 32 (3023), 2001;
Paweł Dzianisz, Troche ptak trochę ptaszek, Pomerania nr 3 (336), 2001;
Monika Linkner, Kaszubi w krzywym zwierciadle, czyli Lelek Stanisława Jankego, Gazeta Kartuska nr 21, 2001; K.K.,
10 zdań o... Stanisław Janke, Lelek, Topos nr 2- 3 (57-58), 2001;
Zbigniew Steinke, Wsród ksiażek. Lelek, Gazeta Chojnicka nr 12, 2001.


Poeta z kaszubskiej nocy. Życie i twórczosć ks. dr. Leona Heykego (1885-1939) Literacka biografia wybitnego kaszubskiego poety, dramaturga, badacza kaszubszczyzny rozstrzelanego przez hitlerowców na poczatku II wojny swiatowej w Lesie Szpegawskim pod Starogardem Gdańskim.
Recenzje:
Alfons Miłosz, Poeta z kaszubskiej nocy, Lesôk nr 10 (67), 1998;
Maria Kowalewska, Życie i twórczosć trzeciego z wielkiej trójcy, Gwiazda Morza nr 21, 1998;
A[leksandra]. U[bertowska]., Kaszubski liryk, Gazeta Morska nr 234, 1998;
Edward Breza, Zarys monograficzny o ks. Leonie Heykem, Pomerania nr 10 (307), 1998


Nagrodzona w konkursie literackim miasta Gdańska w 1997 roku powiesc z głównymi watkami dotyczacymi zwiastunów przebudzenia etniczno-kulturowego na Kaszubach i narodzin niezależnej opozycji na Wybrzeżu u schyłku lat 70.
Recenzje:
Tadeusz Linkner, Nie tylko mikropowiesc z kluczem, Pomerania nr 2 (311), 1999;
Piotr Bratkowski, Sen o wolnosci, Gazeta Wyborcza nr 31, 1999;
Maria Kowalewska, Żółty kamień Stanisława Jankego, Gwiazda Morza nr 5/99, 1999


Tomik wierszy kaszubskich oraz przekładów na kaszubski poezji polskiej, ukraińskiej i japońskiej
Recenzje:
Paweł Dzianisz, Raptularzyk, "Gwiazda Morza" nr 3/4, 2004;
Jobard [Grzegorz Schramke], Tomik Jankego, "Pomerania" nr 1, 2004;
G.J.Schramke, Piesniodzejanié, "Odroda" nr 2 (33), 2004;


Akcja powiesci rozgrywa się współczesnie w Gdańsku i okolicznych miejscowosciach o fikcyjnych nazwach: Paradyż, Sobieraj, Piękniewo. Bohaterem ksiażki jest Adam Hermus, fotoreporter "Kuriera Bałtyckiego", który traci pamięć po porwaniu i pobiciu przez nieznanych gangsterów. W niejasnych okolicznosciach znajduje schronienie w pałacu w Ptasznicy, przypominajacy osobliwy osrodek pomocy społecznej. W powiesci stylizowanej na monolog narratora znajduja się liczne odniesienia do rzeczywistych wydarzeń z okresu strajków sierpniowych i stanu wojennego, a także reminiscencje przywołujace sceny z lat pierwszej i drugiej wojny swiatowej. We fragmentarycznych ujęciach pojawiaja się sceny z zycia niezależnej opozycji, gdańskiego srodowiska dziennikarskiego, elementy tła społecznego wsi kaszubskiej. Wszystkie watki wiaża się ze soba, ale ostatecznie w powiesci nic do końca się nie roztrzyga. Nie odsłonięta w pełni tajemnica pozostaja motywy i sprawcy porwania bohatera. Powiesć jest alegoryczna wizja niespełnionych poszukiwań i wyborów, istnienia skazanego na ustawiczne straty i przemijanie.
Recenzje:
Recenzja Eugeniusza Sobola, Topos 4/2005


Recenzje:
Hanna Popowska-Taborska, Acta Slavica Iaponica, Tomus 33, 2013;